top of page
Search

6. Ako sa nevzdialiť

Updated: Apr 7, 2024


Ako sa nevzdialiť, ale odkiaľ? Najjednoduchšia odpoveď by bola asi od svojho stredu. Ale čo je to ten stred? Nie je to náhodou nejaký stredobod, ktorý nás drží v rovnováhe?

Pre každého to môže byť ale niečo iné. Všetci sme inak naladení pre život, a každý potrebuje niečo iné na to, aby bol v rovnováhe, v strede a cítil sa dobre, tak povediac vo svojej vlastnej koži.

Kým niekoho drží v svojom strede práca a úspech, ktorý potrebuje zažiť ako odmenu za strávený čas v nej, tak áno, je to jeho nastavenie.

Niekto iný potrebuje pre to, aby sa cítil dobre, vykonávať aktívne šport a dosahovať výkony, ktorými si potvrdí svoju fyzickú kondíciu a vytrvalosť, áno, je to jeho nastavenie.

Tiež starostlivosť o rodinu a výchova detí mnohých drží v strede. Potrebujú cítiť ten uspokojujúci pocit z dobre vykonávanej role rodiča, z dobrej výchovy a z poriadku v rodine, ktorý sa im odzrkadľuje v živote ako harmonické rodinné vzťahy a úspešné potomstvo.

Mnohí investujú a vynaložia veľa úsilia do budovania samých seba. Vzdelávajú sa, udržiavajú sa v dobrej forme, starajú sa nadmieru o svoj zovňajšok.

Lenže naše priority sa životom menia. Tak ako dospievame a dozrievame, tak sa naše potreby menia, my sa meníme. Ten náš stredobod nie je stále rovnaký a rovnako intenzívny. Sú určité charakterové záležitosti, ktoré sú tzv. "koreňové", a na základe nich konáme. To znamená, že je to pre nás naozaj záležitosť nielen detstva, mladosti, stredného veku, ale aj staroby. Áno, hovorí sa o rôznej kategorizácii osobností, o typoch osobností. Mnohí sa upriamujú na svoje znamenie a odôvodňujú si tým svoje priority. Hovoria si: „Ja som proste taký, ja toto proste potrebujem pre svoju spokojnosť, pre kvalitný život.“

A tu sa do popredia dostávajú naše potreby, to známe, ja to potrebujem. Určite zdravé hranice je vhodné dodržiavať, aby sme svoj život udržali v strede aj s tými, s ktorými žijeme. Hlavne v najbližších vzťahoch, keďže sme sa už raz rozhodli vytvoriť si rodinu a žiť vo vzťahoch.

Ten náš individuálny stred je zrazu prepojený so stredom tých, s ktorými žijeme. A toto nám častokrát robí problémy. Ako si udržať ten svoj stred a nenarúšať stred iných? Ako si udržať svoj stred aj napriek tomu, že niekto iný nie je vo svojom strede a má to na nás zlý vplyv?

Stred je vnútri každého z nás. Teda cez samého seba sa dopracovať tam, kde sídli naša duša, naša harmónia, naša rovnováha, náš duševný pokoj, naša spokojnosť, naša stabilita. Samozrejme, že okolie a okolnosti majú na nás veľký vplyv. Nie vždy ich vieme riadiť, ovplyvniť alebo zmeniť. Možno ich vieme niekedy iba optimalizovať na našu prijateľnú úroveň.

Dlhodobé žitie vo svojej vnútornej nerovnováhe má na človeka nepriaznivý vplyv. Ak sa k tomu pridá ešte aj márna snaha o optimalizáciu vonkajšieho prostredia, teda toho, čo prežívame v rodine, v práci, v akomkoľvek inom kolektíve či v páre, tak sa vytvára ešte širšia nerovnováha, ktorá nás ovplyvňuje nielen zvnútra, ale aj navonok.

Toto všetko nás vzďaľuje od pokoja. Toto všetko nás oddeľuje od lásky. Toto všetko nás triešti na malé a krehké kúsky, ktoré je niekedy veľmi ťažké poskladať a zaceliť tak, aby boli pevné, nie krehké.

Možnosti existujú, aj keď nám náš mozog môže signalizovať, že sme v bludisku alebo na dne. Z každého dna sa dá dostať, aj z každého bludiska je cesty von.

RCA - terapie sa nesú aj v znamení tohto motta: "Existuje nádej, aj keď vám mozog hovorí, že nie je." John Green
Renáta Zobolová
 
 
 

Comentarios


bottom of page